Çatı aktarma bir diğer adıyla çatı onarımı, uzun yıllardır yapılmakta olan bir çeşit yalıtım uygulamasıdır. Çatı aktarma temelinde binayı dış etkenlere karşı koruyan kiremitlerin sağlamlaştırılmasını içermektedir. Zaman içerisinde yağmur, dolu gibi dış etkenlere maruz kalarak yıpranan kiremitlerin binaya zarar vermemesi ve su geçirmemesi için yapılan çatı aktarma, kiremit çatı örtülerinin onarılmasını sağlamaktadır.

Çatı aktarma, su ve ısı yalıtımında oldukça önemli bir görev almaktadır. Çatı izolasyonu içerisinde yer alan çatı aktarma, yıpranan kiremitlerin bina içerisinde su taşmasını engellemek adına yapılmaktadır. Bu yönüyle özellikle kış aylarında oldukça gerekli olan çatı aktarma uygulaması mutlaka yapılmalıdır.

Eskişehir izolasyon uygulamaları özellikle son yıllarda kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Devlet tarafından oluşturulan yasal düzenlemeler ile birlikte belirli zorunlulukların ortaya çıkması kullanıcıların izolasyon, mantolama ve yalıtım uygulamalarına yönelmesini sağlamıştır. Binanın uzun vadede sağlam kalması ve bina içerisindeki dairelerin konforlu bir yaşam alanı yaratmaları için gerekli olan ısı, su, ses ve yangın yalıtımları konutlarda tercih edilmelidir.

Çatı aktarma da su yalıtımı sağlanması konusunda destek görevi görmektedir. Kiremitlerin düzenli bakımı ve onarımını amaçlayan çatı aktarma işlemleri çeşitli aşamalarda yapılmaktadır. Bunları kısaca değinirsek;

  • Kiremitlerin kontrolü

Çatı aktarma uygulaması öncesinde kiremitlerin kullanılabilir olanları ayrılmaktadır. Tamamen zarar görmüş ve yıpranmış kiremitler ise atılmaktadır.

  • Çatı taşıyıcı güçlendirme uygulaması

Çatı aktarma uygulamasında yapılması gereken adımlardan olan çatı taşıyıcıların güçlendirilmesi, çatı taşıyıcı elemanlarının düzenlenmesi işlemini içermektedir.

  • Su izolasyon örtü değişimi

Eski izolasyon örtüsünün değişim işlemini ifade eden su izolasyon örtü değişimi , çatı aktarma uygulamasında yapılması gereken bir adımdır.

  • Kiremit kaplarının tamiri

Çatı aktarma uygulamasında sıklıkla son adımlardan biri olan kiremit kapların tamiri, kiremitlerin döşenmeden önce kiremit alt tahtaların su izolasyonuna uygun bir şekilde kaplanması işlemini içermektedir.