Hizmetlerimiz

ÇATI AKTARMA

Her türlü çatı aktarma işlemlerinizi ankara çatı firmamız aracılığıyla yaptırabilirsiniz. Yıpranan çatıların belirli zaman aralıklarında aktarılması gerekmektedir. Aksi takdirde aktarılmayan çatılar sebebiyle, binanın su alabileceği unutulmamalıdır.

İZOLASYON

Çatılar; geleneksel ve ters çatı olarak iki farklı sistemde incelemek mümkündür. Geleneksel teras izolasyonda, ısı yalıtım malzemeleri su yalıtım tabakasının altına ve yapı betonu üzerine yerleştirilir. Bu sistemde su yalıtım tabakası çatı yapısının geri kalan kısımlarından farklı olarak büyük sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalıp, kolayca kısa sürede bozulabilir.

TERAS İZOLASYONU

Teras su izolasyonu herkesin korktuğu ürktüğü yalıtım uygulamasıdır. Nedeni basit. Sürekli üzerinde havuzlanmış su durma riski çok fazla olan, yağışa komple açık bir mahalden bahasediyoruz.

Üzerinde yürünebilir, üzerinde yürünmez, çakıl kaplı, seramik kaplı sadece eğim şapı atılmış vs pek çok tip terasla karşı karşıya geliyoruz şantiyelerde. Üzülerek söylemek istiyorum ki, o kadar para akıtılan teras su yalıtım malzemeleri yanlış uygulamalardan dolayı heba olup gidiyor.

En büyük hatadan bahsetmek istiyorum önce. İzolasyonun uygulandığı satıh, yani altyapısı. Ürünlerini çok esnek, boyunun on katı genleşen, çatlaklara karşı gelen diye pazarlayan arkadaşların unuttuğu bir şey bu. Örtü yalıtım tekniklerinde en büyük problem tüm riskin örtüye yüklenmesidir. Örtüdeki en ufak uygulama hatası veya delinme yırtılma çok büyük sorunları beraberinde getirir. Ve hele ki, bu örtünün uygulandığı satıh göz ardı edilirse.

Eğim şapının önce atılması ve sonra yalıtım yapılması en moda uygulama. Fakat eğim şapının çatlayabileceği, anolu atılmamış ise hele rötre çatlaklarına maruz kalacağı, içinde çekme mukavemetlerine karşı koyacak bir donatısı olmayan düşük dozlu bu tesviye betonunun deformasyonuyla üstündeki yalıtım tabakasını da bozabileceği unutuluyor. Benim görüşüm, öncelikle teras betonarme döşemesinin suya karşı kitlenmesi. Eğer siz betonarme döşeme plağını doğru şekilde izole edebilirseniz, üst katmanlarda (şap tabakasında, seramik tabakasında vs) ne olursa olsun siz suyu alta kaçırmayacaksınız. Tabii ki şu antitezler üretilebilir, suyu emmiş üstteki şap tabakası kışın donup daha da deformasyona uğrar mı. Bu olabilir tabii ki ama onun içinde şap üstü veya içi önlemler alabilirsiniz.

ÇELİK KONSTRÜKSİYON

*Ahşap ve betona nazaran daha izotropik ve mukavemeti yüksek bir malzemedir.

*Elastisite modülü ahşapta 100.000, betonarmede 210.000 çelikte ise 2.100.000 dür. Yani ahşabın 21 katı, betonarmenin 10 katıdır. Bu yüzden daha az sehim yapar ve daha az malzeme sarfı gerektirir.

*İnşaat aşamasında taşıyıcı elemanların mukavemet işini şansa bırakmaz.

*Yani mukavemeti; beton santralindekilerin, mikser şoförünün, kalıpçının, demir bağlama işçisi ve taşeronunun, beton aplikasyon işçisinin, beton kür işçisinin ve nihayetinde müteahhidin insiyatifine bırakmaz.

*Daha hafif malzemelerle çok daha büyük açıklıklar geçilebilir.

*Şunu hatırlamakta fayda var ; açıklık geçen yapı elemanlarının çoğunda momente bağlı çekme ve bükülme yükleri çelik malzemeyle karşılanır.

*Çok değişik şekillerdeki mimari geometrilere istenen mukavemet ve estetiği koruyarak mükemmel cevap verebilir.

*İmalat aşamasının çoğu atölyede halledildiğinden şantiyede çalışma sürelerini dolayısıyla harcanan enerji ve zamandan tasarruf sağlar

DIŞ CEPHE MANTOLAMA

1-%70 ısı tasarrufu sağlar.
2-Kışın sıcak, yaz aylarında ise serin tutar.
3-Tamiri kolaydır, çatlama yapmaz.
4-Üzerindeki astar ve boyası uzun süre dayanıklıdır. Bu hususta en az 5 yıl garanti verilir.
5-Bina dışından gelen gürültü ve sesleri %15 oranında keser.
6-Birinci sınıf ve kaliteli bir işçilikle 10 yıl garantilidir.
7-Su, rutubet ve nem geçirme oranı en fazla %1 dir.
8-Darbelere karşı dayanıklıdır.
9-Binalarda kayda değer bir ağırlık yapmaz.
10-Kalite ve görsel olarak dairenin değerini %40 oranında arttırır.
Binanızı değil, yuvanızı ısıtın!

DIŞ CEPHE BOYA

Şirketimiz dış cephe ve iç mekan yüzeylerindeki boya çalışmalarında her zaman kaliteli malzeme kullanmak düşüncesi ile TSE standartlarına uygun İSO 9000 belgesine sahip, sektörün önde gelen boya firmalarının üretmiş olduğu boya ürünleri ile uygulama yapmaktadır. Boya uygulaması yaptıracak tüketiciler boyadan beklentilerini bilerek uygulama yaptırmalıdırlar. Tüketicilerin kaliteli bir boya markasının ürünlerini kullanarak boya uygulaması yapmalarının önemini anlamaları  onlara, kalitesiz ve ucuz boya ile uygulama yapmaktan daha çok ekonomik avantaj sağlayacaktır. Dış cephe ve iç mekanlarda boya uygulamasından iyi bir sonuç alabilmek için, uygun ürün seçimi ile uygulama talimatlarına mutlaka uyulması gerekmektedir.

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir